Karmienie dziecka

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/sep/30/bottle-feeding-babies-adult-obesity

Wczoraj, gdzieś na forum czytałam o młodej mamie, której dziecko było ciągle głodne. W końcu za radą pediatry zaczęła jej zagęszczać mleko, tzn na 120 ml wody dawała 5 miarek zamiast zalecanych czterech. Stwierdziła, że to rewelacyjne rozwiązanie, bo dziecko wreszcie jest spokojniejsze, bez problemu wytrzymuje do kolejnej pory posiłku i widać, że się najada.

Przypomniało mi się jak mój Małpiszon też się okazał takim żarłoczkiem. Tylko ja, niestety nie dostałam tak rozsądnej rady od naszego pediatry, a raczej wskazówki, żeby nie przekarmiać, nie karmić za często itp. Położna poleciła mi wtedy ewentualnie dawać bardziej rozwodnione mleko ale za to częściej, aby mu wypełnić brzuszek. Ja, niestety niedoświadczona, słuchałam rad innych i jakiś czas się tak męczyliśmy oboje. W końcu poszłam po rozum do głowy i stwierdziłam, że jeśli mały chce jeść to pewnie jest głodny. A przecież głodzić dziecka nie będę. Zaczęłam mu dawać tyle mleka ile chce i wtedy kiedy chce.

Szybko przeskakiwaliśmy sugerowane porcje dla kolejnych miesięcy a mały rósł w oczach. Miał jakieś 6-7 miesięcy gdy jedna z lekarek zarzuciła mi, że go przekarmiam bo jest za gruby. Na szczęście nie dałam sobie wmówić, że ma rację. Małpiszon rzeczywiście był spory, wysoki i raczej pulchny ale moim zdaniem nie był gruby.

Przyszła jego pora, zaczął raczkować a później chodzić i nagle stał się tak chudziutki, że było mu można wszystkie żebra policzyć.

Dla mnie z tego wniosek jest taki, że warto posłuchać rad innych ale zastosować należy tylko te, co do których jest się samemu w pełni przekonanym. Trzeba po prostu obserwować własne dziecko i kierować się intuicją.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>